Jak pokonać strach przed kierowaniem samochodem?

dziewczyna za granicąZdanie egzaminu na prawo jazdy to dopiero początek przygody z kierowaniem samochodem. Dla wielu osób ten etap może być wyjątkowo stresujący. Strach przed prowadzeniem pojazdu to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. U niektórych przybiera on nawet formę fobii zwanej amaskofobią. Czy taki lęk da się pokonać? W większości przypadków – jak najbardziej. W dzisiejszym artykule postaramy się to udowodnić, przedstawiając kilka wskazówek, dzięki którym można nabrać pewności siebie w roli kierowcy.

 

Wybór jazd doszkalających

Pierwszym krokiem w walce ze strachem przed kierowaniem samochodem jest uczestnictwo w jazdach doszkalających. To doskonała okazja, aby pod okiem doświadczonego instruktora przećwiczyć różne manewry na drodze oraz utrwalić umiejętności nabyte podczas kursu prawa jazdy. Przykładowo nasze jazdy doszkalające w Warszawie na Tarchominie pozwalają na stopniowe oswojenie się z samochodem i sytuacjami drogowymi, co może znacznie zmniejszyć uczucie niepokoju za kółkiem.

 

Samodzielne pokonywanie krótkich tras i stopniowe ich wydłużanie

Kolejnym etapem w walce ze strachem przed kierowaniem samochodem jest nierezygnowanie z jazdy, pomimo lęku i samodzielne pokonywanie krótkich tras. Warto zacząć od przejażdżki po mało uczęszczanych ulicach, aby stopniowo nabierać pewności siebie za kółkiem. Ważne jest, aby nie spieszyć się z postępami – lepiej poświęcić więcej czasu na opanowanie podstawowych umiejętności niż zbyt szybko przeskakiwać do zaawansowanych manewrów.

Stopniowe wydłużanie tras pozwoli na oswojenie się z różnymi sytuacjami drogowymi, takimi jak ruchliwe skrzyżowania czy rondo. Dzięki temu kierowca będzie miał okazję przekonać się, że potrafi poradzić sobie z trudniejszymi wyzwaniami na drodze. W miarę jak poczucie komfortu za kółkiem będzie rosło, można zacząć planować dłuższe wycieczki samochodem, np. do sąsiedniego miasta czy na weekendowy wyjazd.

 

Planowanie tras przed rozpoczęciem jazdy

Jednym z kluczowych aspektów, które mogą pomóc w pokonaniu strachu przed kierowaniem samochodem, jest staranne planowanie tras przed rozpoczęciem jazdy. Dzięki temu kierowca będzie miał pełną kontrolę nad swoim pojazdem i będzie wiedział, czego się spodziewać na drodze. Planowanie tras pozwala również uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wywoływać dodatkowy stres. Mowa np. o braku możliwości zawrócenia czy konieczności objazdu nieznaną trasą.